Všimli jste si někdy, jak velkou plochu vnější stěny vašeho domu tvoří? Možné tepelné ztráty jsou proto velmi vysoké. Zateplení fasády je něco jako ochrana domu teplým kabátem. Udržuje teplo v domě a tím šetří náklady na energie. A jak se liší jednotlivé stavby, nabízí se několik různých provedení této operace. Zde se o nich dozvíte víc.
Zateplení fasády může být tou správnou volbou pro vás.
Proč zateplit fasádu domu? Odpověď je jasná!
Jak již bylo řečeno, zateplení fasády brání únikům tepla v domě a představuje tak vysokou úsporu nákladů na vytápění.
Zateplení domu je jedním z nejúčinnějších opatření při snaze o minimální uhlíkovou stopu u novostaveb a výrazně snižuje platby za energie u rekonstruovaných starších budov.
Právě zde je potenciál zateplení obrovský, protože kvůli energetickým ztrátám spotřebují starší nezateplené budovy na vytápění asi třikrát více energie než novostavby.
Dobře izolovaná fasáda má další pozitivní efekty:
- příjemné vnitřní klima díky ochraně před horkem
- snížení průvanu
- růst tržní hodnoty domu
- vizuální vylepšení domu prostřednictvím různých omítek, struktur a barev
Jaké jsou způsoby zateplení fasád?
Pokud jste pochopili, že zateplení je zkrátka nutné provést, máte na výběr ze dvou hlavních možností:
Kontaktní zateplení fasády, kdy se izolační materiál lepí přímo na stěnu budovy, a potom se na něj nanese svrchní omítka
Zateplení provětrávané fasády, kdy se mezi izolantem a stěnou budovy nachází mezera zajišťující proudění vzduchu
Oba způsoby se zhusta používají a jako všechno mají svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat podrobně.
Provětrávaná fasáda - bezkontaktní zateplení fasády
Pojmem provětrávaná fasáda se označuje provedení, kdy je zevní vrchní plášť předsazen před domem a oddělen od stěny domu pokryté izolanetem vzduchovou mezerou. Tak je zajištěno odvětrávání a eliminace vlhkosti a vzniku plísní.
Tento způsob skýtá naději zejména pro nemovitosti se starším datem narození, protože ty bývají často velmi vlhké a každé omezení přirozeného proudění vzduchu (např. pořízení plastových oken) tuto vlhkost ještě zvyšuje. Nenápadné provětrávání dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu je vlastně jediným řešením.
Po odvětraných fasádách stále více sahají obyvatelé panelových domů, dřevostaveb a reprezentativních administrativních budov. Jednak prevence navlhnutí stěn není nikdy na škodu, protože jak se říká voda a myš se dostanou všude, jednak povrch vnějších pláště se řeší pomocí fasádních obkladů (dřevěných nebo keramických) nebo plechových panelů.
A zde se otevírá prostor celé škále designových provedení, z nudného panelákového kvádru se rázem stane zajímavě vyhlížející budova, obklady s grafitovým nebo kamenným motivem vdechují stavbám nádech luxusu a klinkery cihly napodobují cihlové fasády domů.
Vzhledem k tomu, z čeho jsou vyrobeny, jsou daleko odolnější povětrnostním vlivům a nevyžadují údržbu.
Montáž i demontáž pláště je rychlá, jednoduchá, nezávislá na rozmarech počasí a celá či částečná instalace závěsné fasády je zvládnutelná i svépomocí.
Výhodou je, že snadno skryje ošklivou starou omítku a nerovnosti, není tak náročná na povrchovou úpravu podkladu.
Kontaktní zateplení fasády
Tepelně izolační kompozitní systém pro izolaci vnějších stěn vzniká vrstvením různých, vzájemně sladěných komponentů:
- Tepelně izolační vrstvy z izolačních materiálů
- Výztužné vrstvy
- Dokončovacího nátěru určujícího vzhled povrchu
Tepelný plášť musí být navržen s ohledem na stavební předpisy jako součást vnější stěnové konstrukce, která musí být samonosná, odolat silám větru a bez problémů se vyrovnat se silnými teplotními rozdíly. Je nutné zajistit, aby vnější vrstva nevykazovala náchylnost k růstu plísní. Uškodit by jí neměly ani prudký déšť ani rosa.
1. Příprava podkladu
Povrch se musí důkladně očistit, nejlépe tlakovou vodou, a zbavit nerovností. V případě staré opadávající omítky je nejlepším řešením ji oškrábat. Dále se odstraní všechny prvky, které by ztěžovaly zateplení (např, hromosvod nebo poštovní schránka) a provede se hloubková penetrace, jež má sjednotit savost zdiva.
2. Založení zateplovacího systému
Potom je nutné provést založení spodní hrany pomocí zakládacích profilů, nejlépe s okapničkou. Kvůli výskytu tepelných mostů se dává přednost plastovým lištám před hliníkovými.
3. Lepení fasádní polystyrenu
Desky se lepí klasickým cementovým lepidlem, které se nanese po obvodu a do středu každé desky. Šetření lepidlem se nevyplácí, pokryto by mělo být cca 40 % plochy desky. Je to mravenčí práce, kterou neradno podceňovat.
4. Zápustné kotvení izolantu talířovou hmoždinkou
Když lepidlo zaschne (zhruba po třech dnech), následuje kotvení desek talířovými hmoždinkami. Jejich nutný počet je 6 - 12 na jeden metr čtvereční (podle velikosti). Zkontrolujte si nejprve, zda máte hmoždinky vhodné na příslušný materiál a při práci se ujišťujte, že hmoždinka dobře drží, uvolněná totiž udělá v polystyrenu hodně neplechy.
5. Přebroušení polystyrenu a vypěnění spár izolační pěnou
Přebroušení je nutné k odstranění případných nerovností, spáry mezi desky lze vyplnit izolační pěnou v případě, že nepřesahují 2 mm. Širší spáry se musí vyplnit kusem polystyrenu a pěnou utěsnit.
6. Instalace fasádních profilů a lišt
Fasádní profily se instalují na všechny hrany a rohy a u napojení na otvorové prvky (okna, dveře). Je to velice důležité pro správný odvod vody z povrchu fasády, aby lidově řečeno někam nezatékalo.
7. Armovací vrstva - stěrka
Jde o zpevňovací vrstvu, která se nanáší bezprostředně na izolační desky. Lidově se jí říká stěrka a její funkcí je chránit izolant před UV zářením a vyztužit celou fasádní plochu. Používá se na ni stěrkový tmel a vrstva tkaniny zvaná perlinka. Nanáší se ve dvou vrstvách, přičemž mezi oběma činnostmi nesmí být prodleva delší než 48 hodin.
8. Penetrace před nanášením finální omítky
Základní nátěr připraví stěny budovy na optimální přijetí konečné omítky. Zvýší přilnavost stěny a sníží pravděpodobnost prosvítání armovací vrstvy.
9. Nanášení finální omítky
Finální omítkou se domu dává nový kabát zvnějšku. Protože při zateplení často dochází k odstranění ozdobných prvků na původní fasádě, častěji se objevuje škrábaná nebo rýhovaná omítka místo klasické hladké. Důležité jsou i různé barvy (např. rámečky u oken), které dodají domu hezčí vzhled. Z technického hlediska se omítka natahuje tzv. na jeden zátah, proto je třeba mít sjednaný dostatečný počet pracovníků.
Zateplení kontaktní fasády minerální vlnou neboli vatou
Přednost minerálním deskám před polystyrenem se dává v místech, kde je z protipožárních důvodů nařízen nehořlavý izolant (od 12 m výše).
Minerální vlna má lepší zvukotěsné schopnosti a také si dovede lépe poradit se zvýšenou vlhkostí stěn (bez parozábrany). Instalace je obdobná jako v případě polystyrenu.
Vata vs. polystyren vs. provětrávané fasády
Z uvedeného přehledu je zřejmé, že způsob zateplení se odvíjí na typu a stavu stavby a na majitelových představách o finální podobě domu.
Polystyren udělá svou práci, ale někdy majitelé – zvlášť při nedostatečném větrání – bojují s vlhkem a plísněmi.
Alespoň po minerální vatě nebo raději po předsazené fasádě je dobré sáhnout v případě starších rekonstruovaných domů s problematickou vlhkostí.
Odvětrávaná fasáda také dovede výrazně změnit vzhled domu, což je ideální pro panelové domy nebo jinak nudné administrativní objekty.
Cena zateplení fasády
Druh fasády | cena za m² izolačního materiálu | cena za m² ostatních komponentů | cena za m² práce |
kontaktní s polystyrenem | cca 300 Kč | cca 600 Kč | cca 600 Kč |
kontaktní s minerální vlnou | cca 500 Kč | cca 600 Kč | cca 600 Kč |
provětrávaná s minerální izolací | cca 350 Kč | cca 1000 Kč | cca 1800 Kč |
Časté chyby při zateplení
Člověk je tvor chybující a chybami se učí. Problém ale je, že pochybení u zateplení se může projevit až po čase, a je-li systémové, dost těžko se napravuje.
Když pak energetické úspory nejsou podle představ nebo se v rozích místností objevují vlhké mapy a bují plíseň, je pozdě bycha honit.
Namátkou jmenujme ty nejčastější:
- špatná či nedostatečná úprava podkladu
- nezvládnuté založení systému
- nevhodný nebo nedostatečně silný izolant
- nedostatečně připevněné desky
Proto je vhodné nepřecenit své síly. Zateplení členitého domu je obtížnější než zateplení fasády bungalovu.
Pokud do toho chcete jít sami, požádejte firmu alespoň o výpočet tloušťky zateplení fasády a s odborníkem vše prokonzultujte.