Rekonstrukce fasády svépomocí

Pokud vlastníte starší nemovitost, možná se právě nacházíte v bodu, kdy je rekonstrukce fasády naprostou nutností. Fasáda domu tvoří primární bariéru, která má velmi podstatnou tepelně-izolační funkci. Skrze zdi uniká až 30 % tepla. Ve stínu současné energetické krize jsou to velmi bolestné ztráty, které významně zasahují do rozpočtu domácností.

Oprava trhlin fasády, nový moderní nátěr a případné zateplení domu jsou tak logickým řešením. Navzdory státní podpoře Nová zelená úsporám se ale jedná o poměrně nákladnou investici, proto se řada vlastníků rodinných domů snaží opravit fasádu svépomocí.

Právě pro vás jsme připravili podrobný návod, který vám krok za krokem vysvětlí, jak postupovat při opravě fasády. Dozvíte se také, jak vypočítat průměrné náklady a poradíme vám, na co byste si měli dát pozor, abyste neudělali víc škody než užitku.

Začněte nyní a dejte své fasádě druhý dech s pomocí SCANROC!

Kontaktujte nás a získejte nejlepší materiály pro rekonstrukci fasády a poradenství od našich odborníků. Nebo si stáhněte náš podrobný návod a pusťte se do opravy svépomocí!

Pokud se chystáte dát vašemu domu zcela nový nátěr, začněte s rekonstrukcí na jaře. V našich klimatických podmínkách poskytují jarní měsíce optimální podmínky pro rekonstrukce a opravy všeho druhu. Slunce ještě nesvítí příliš intenzivně. Silný sluneční jas totiž může způsobit, že barvy nebudou schnout dle vašich představ a na budově se mohou vytvořit mapy, které mají tmavší či světlejší odstíny než zbytek nátěrové plochy.

Nevíte, jaký typ a barvu nátěru zvolit právě pro vaši fasádu domu? Inspiraci najdete na našich webových stránkách nebo ve specializovaných magazínech.

Opravu fasády starého domu konzultujte s odborníkem

Vlastníte nemovitost, na které je stále původní omítka nebo máte k dispozici dobové fotografie a chtěli byste usedlosti navrátit její krásný dobový vzhled?

Pokud chcete vašemu domku vdechnout osobitý charakter a máte k dispozici alespoň fotografii původního vzhledu, doporučujeme oslovit odborníka, který má s podobným typem rekonstrukce praktické zkušenosti.

S odbornou pomocí není problém vrátit na budovu typické prvky pro architekturu z přelomu 19. a 20. století, jako jsou šambrány, ostění nebo originální zdobení štítů. Historicky hodnotné omítky si zaslouží druhou šanci.

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 1
Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 3

Náklady na opravu fasády rodinného domu

Předtím než se pustíte do samostatného projektu, věnujte dostatečnou pozornost přípravě, která by měla zahrnovat také co nejpřesnější kalkulaci nákladů. Celkové náklady se u jednotlivých nemovitostí liší. Je nutné zohlednit řadu faktorů, díky kterým se doberete k co nejpřesnějšímu výsledku.

Naštěstí existují poměrně přesné online kalkulátory, do kterých zadáte vaše specifické údaje a kalkulačka vám během pár okamžiků vygeneruje výsledek. Online si můžete vypočítat nejen náklady na nový nátěr, ale také celkové zateplení domu. Nicméně ve výsledných nákladech není započítaná práce.

Kalkulátor bude po vás požadovat tyto údaje:
 • specifikaci typu rekonstrukce fasády (omítka bez zateplení, typ zateplení fasády a zvláštní kategorií jsou historické objekty), jednotlivé požadavky se poté liší dle zvoleného typu, níže jsme uvedli příklady požadovaných parametrů pro obnovu omítky bez zateplení, na kterou se zaměříme,
 • výběr konkrétního systému např.: hladká fasáda s nátěrem, fasáda s tenkovrstvou omítkou, fasáda s břizolitovou omítkou atd.,
 • objemovou hmotnost použitého zdiva,
 • skladbu (jádrová omítka, štuk nebo nátěr atd.),
 • penetrace podkladu,
 • parametry fasády (plocha, tloušťka jádrové omítky, tloušťka štuku),
 • barevný odstín povrchu.

Pokud máte zájem o zateplení, náklady na kontaktní zateplení se pohybují okolo 1 500 Kč /m². Systém provětrávané fasády je pak v průměru dvakrát dražší než tradiční kontaktní systémy.

Pokud se rozhodnete i zateplovat svépomocí, je pro vás naprosto zásadní výpočet tloušťky zateplení fasády. Optimální tloušťka tepelné izolace zajistí, že se teplo udrží uvnitř domu. Pokud je tloušťka nedostatečná, dochází k tepelným ztrátám a izolace tak neplní svou primární funkci.

Náš tip pro majitele starších domů bez historické hodnoty:

Byl váš dům postavený v 70., 80. letech, případně v počátku let 90.? Pokud uvažujete nejen o opravě fasády, ale také zateplení, pro tyto typy nemovitostí je optimální variantou odvětraná fasáda.

Tento zateplovací systém nevyžaduje žádnou speciální přípravu a poradí si i s různými nerovnostmi a trhlinami. Zároveň velmi dobře odvádí vlhkost, díky tomu nevznikají ani ve starších domech plísně. Nehledě na to, že dochází k mnohem menším tepelným ztrátám.

Neváhejte a obraťte se na naši společnost SCANROC, abychom vám pomohli s rekonstrukcí fasády vašeho domu!

Zaručujeme vám kvalitní a profesionální služby za rozumné ceny.

Postup opravy staré fasády

Projdeme s vámi krok za krokem, jak správně postupovat, aby vás během procesu rekonstrukce omítky nic nepříjemně nepřekvapilo. Následující návod demonstruje postup na běžně opotřebené fasádě. V případě jakéhokoliv specifického problému, doporučujeme konzultovat přesný postup s odborníkem.

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

Krok 1: Příprava

Nejprve je nutné pozorně prohlédnout celou fasádu, respektive plochy, které plánujete opatřit novým nátěrem. Ověřte si poklepáním, zda se pod povrchem nenachází dobře skryté dutiny (v některých případech je lze najít i pod na první pohled dobrou fasádou). Označte je, abyste se k nim mohli později vrátit. Poté celou plochu změřte, abyste věděli kolik musíte nakoupit materiálů.

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

Krok 2: Test barvy

Otřete dlaň o fasádu. Pokud vám na dlani ulpěla barva, fasáda potřebuje zcela nový nátěr. Neznáte typ původní barvy? Použijte trik s hadříkem namočeným v acetonu. Pokud po otření na hadříku barva ulpí, původní nátěr byl disperzní, tudíž zvolte emulzní nátěr. Pokud naopak barva na hadříku neulpěla, jednalo se o minerální barvu, kterou nahradíte silikátovým nátěrem.

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

Krok 3: Test savosti

Savost fasády otestujete houbou namočenou do vody. Tímto způsobem zjistíte, zda budete muset aplikovat také penetrační nátěry (v případě, že voda vsákne do půl minuty).

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

Krok 4: Prohlídka

Zhodnocením celkového stavu fasády zjistíte, jak velký rozsah oprav bude potřeba a tím pádem se předem vybavíte odpovídajícím typem nářadí a náčiním. Kvalitní nátěr dokáže vdechnout i starší budově nový život. Moderní fasáda rodinného domu zvýší cenu vaší nemovitosti.

Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

Krok 5: Uvolnění ploch

Než se vrhnete na samotné práce, odinstalujte všechny komponenty. Místa, která nechcete nabarvit zajistěte maskovací páskou. Zajistěte si lešení a pod pracovní plochu položte fleecovou textilii (ochrana proti šplíchancům).

 • Vybavte se vhodným pracovním oděvem a používejte ochranu dýchacích cest. Dodržujte bezpečnost práce.
 • Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 6: Odstranění dutin

  Označené dutiny a volnou omítku v poškozených místech původní fasády odstraňte ideálně stěrkou.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 7: Zakrytí otvorů

  Nezapomeňte skrýt všechna okna a dveře. Barva bude stříkat do okolí, zakrytím si usnadníte uklízecí práce po dokončení nátěru. Ochranu bude potřebovat i okap, případně další ozdobné prvky domu.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 8: Osekání omítky rohů

  Pokud je fasáda poškozená v rozích (uštípnutá nebo uražená omítka), doporučujeme kolem děr odstranit omítku dlátem.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 9: Nerovnosti

  Veškeré nerovnosti na povrchu je nutné vyrovnat. K osekání nadbytečných částí použijte dláto.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 10: Čistič fasád

  Pořiďte si čistič fasád, který naředíte dle návodu vodou. Čistič na povrch nanášejte štětkou a poté nechte nějakou dobu působit.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Kork 11: Vysokotlaký čistič

  Nanesený čistič poté efektivně opláchnete vysokotlakým čističem. Optimální směr čištění je odshora dolů. Pokud jsou na fasádě velmi odolné nečistoty, je nutné vyčistit ručně.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 12: Adhezivní primer

  Používá se neředěný pro ošetření míst, ve kterých byla původní fasáda odstraněna. Po aplikaci nechte alespoň 24 hodin schnout.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 13: Zakončovací lišty

  Se umísťují kolem otvorů. Dbejte na to, aby byly rovné. Pokud si potřebujete upravit jejich velikost, použijte úhlovou brusku. Nebojte se lišty pořádně přitlačit do malty. Poté maltu uhlaďte.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 14: Opravný tmel

  K nanesení opravného tmelu budete potřebovat zubovou stěrku. Tímto způsobem zacelíte místa ve fasádě, kde byl použit adhezivní primer.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 15: Skelná tkanina

  V místě oprav je také nutná aplikace vyztužující skelné tkaniny. Nařízněte je na proužky. Ty pak zakryjte další vrstvou tmelu (dbejte na to, aby přesahoval tkaninu asi o 10 cm).

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 16: Zakrytí

  V tomto okamžiku je nutné celou fasádu (nebo její části, dle rozsahu plánované rekonstrukce) zakrýt sítí. Díky tomu nedojde k příliš rychlému vyschnutí jednotlivých vrstev. Síť průběžně vlhčete.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 17: Vyrovnání

  V této fází přichází čas na odstranění možných nerovností.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 18: Ošetření trhlin

  I přes veškerou snahu se na povrchu mohou objevit malé praskliny. Ty je nutné opatrně rozšířit např. šroubovákem a následně začistit s pomocí tmelu. Nechte zaschnout.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 19: Zaplnění trhlin

  Komfortnějším řešením je zaplnění trhlin pomocí aplikační pistole.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 20: Vyhlazení hmoty

  Po zaplnění přebytečnou hmotu odstraňte s pomocí špachtle tak, aby vyplňovací tmel nepřesahoval úroveň omítky.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 21: Primer

  Takto opravenou fasádu natřete primerem a nechte 24 hodin schnout.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 22: Finální omítka

  Finální omítku nanášejte krouživými pohyby nerezovou stěrkou a vyhlaďte plastovou stěrkou. Krouživé pohyby jsou podstatné pro dosažení optimální tloušťky zrna.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 23: Sokl

  Předtím než pokryjete fasádu sítí, odkryjte sokl. Pokud je zanesený hlínou a kamením, odstraňte je a uvolněte kačírek.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 24: Srovnání nerovností soklu

  Pokud je to nutné odstraňte nerovnosti dlátem.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 25: Nátěr

  Barvu aplikujte štětcem a válečkem na celou plochu.Poté, co nanesete poslední vrstvu nátěru, odstraňte všechny ochranné pásky a fólie.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 26: Zakrytí sítí

  Po dokončení nátěru fasádu zakryjte sítí. Nátěr bude schnout přibližně 4 týdny. Během této fáze je nutné síť pravidelně vlhčit.

  Rekonstrukce fasády svépomocí obrázek 5

  Krok 27: Upevnění komponent

  Po zaschnutí nátěru můžete na fasádu opět umístit všechny komponenty. Ujistěte se, že jsou všechny komponenty čisté, abyste fasádu omylem neušpinili.

  Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám ozveme
   Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

   WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

   Nastavení souborů cookie
   Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

   FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

   AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

   Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

   ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

   JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

   WeePie Cookie Allow close popup modal icon